Jak poznat odborníka?

29.01.2018

Chcete zhubnout a nevíte, jak se stravovat? Stále dokola se pokoušíte zhubnout, ale marně? Myslíte si, že se stravujete dobře, ale výsledky se nedostavují? Cítíte se unavení? Chcete změnit životní styl? Potřebujete poradit s výběrem potravin?

Pokud ano, je potřeba pečlivě vybírat informace a specialistu. Moderní doba se totiž vyznačuje množstvím často protichůdných tvrzení, která jsou k dispozici prakticky na dosah ruky, a jejich klam nás může zasáhnout odkudkoli. Jak se v informacích ale vyznat? Ideální je vyhledat odborníka. Ale jak ho poznat?


 • patřičné vzdělání a praxi. Výživa člověka je dnes už značně obsáhlý obor. Pochopit jej a naučit se v něm pracovat není otázkou víkendového, ani týdenního kurzu.
 • Klienta do ničeho nenutí, zvláště pak ne do koupi jakýchkoli potravinových doplňků!

 • Je schopen Vám sám poskytnout kvalitní diagnostiku a zjistit množství tuku, svalové hmoty, vody v těle, stav minerálů, a další parametry. Také by měl s odborností zvládnout interpretaci výsledků.

 • Měly by ho zajímat Vaše cíle, zdravotní stav, genetické dispozice a      současné stravovací návyky. Jenom tak může sestavit rozumný výživový plán, tj. plán "na míru".

 • Jídelníček Vám sestaví z běžně dostupných potravin a naučí Vás zorientovat se v jejich výběru.

 • Kromě energetické hodnoty se zajímá i o celkovou skladbu jídelníčku      (obsah sacharidů, tuků, bílkovin, vlákniny a dalších živin).
 • V případě potřeby Vám doporučí vhodné pohybové aktivity, nebo Vás zkontaktuje s odborníkem v této oblasti.

 • Zajímá se, jak Vám změna režimu vyhovuje. Upravuje Vám hotový výživový plán, pokud je to třeba (např. při pocitech hladu nebo po čase, kdy se redukce hmotnosti zastaví).
 • Domlouvá si s Vámi pravidelné kontroly.

 • Vyžaduje od Vás aktivní spolupráci, ptá se na změny ve fyzické či psychické aktivitě. Jen tak může adekvátně reagovat a upravovat Váš výživový plán!

 • Měl by zvládnout pozitivně Vás motivovat, pokud se výsledky nedostavují hned.

A potravinové doplňky?

Nezřídka se stane, že Vám takzvaný odborník bude tvrdit, že jeho výživové doplňky jsou zaručeně ty nejlepší na trhu. Často se setkáte s tvrzením:

"Testovali jsme naše výrobky a s čistým srdcem mohu říci, že jsou ty nejlepší na trhu."

Odejdete, jdete jinam a vždy slyšíte totéž! ... Co na to říci?

Pracovat se dá i bez nich. U mne klienti hubnou bez doplňků stravy, vybírají si potraviny běžně dostupné v obchodě, jen se učí, které z nich jsou ty zdravější, a na co si dát pozor. Kromě toho, jsem přesvědčena o tom, že k základní stravě jsou nejlepšími doplňky tzv. superpotraviny (superfood). Ty dnes koupíte i v běžném obchodě a za rozumný peníz. Najdete je i na svých zahrádkách (např. angrešt, šípek, rakytník, červená řepa, atd.). Ale o tom zase někdy příště.